Program Hakkında

 

 

   AUZEF’e bağlı olan Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Programı, iki yıllık açık öğretim ön lisans programıdır. Bu program ile hukuk sekreterliğini kariyer meslek olarak görecek, hukuk bilgisine sahip ara elemanlar yetiştirilerek, özellikle İngilizce bilgisine sahip olacak bu kişilerle, büyük şehirlerde yabancı müvekkil portföyü ile çalışan hukuk büroları için vazgeçilmez ara eleman ihtiyacını gidereceği düşünülmektedir. Öğrenciler elde ettikleri hukukun çeşitli dallarıyla ilgili alanlarda ön rapor hazırlayabilir,hukuk problemlerini özetleyebilir ve ayrıca öğrendikleri mesleki İngilizce ile çalıştıkları yerde farkındalık oluşturabileceklerdir.

 

DETAYLI BİLGİ

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Ön Lisans Programı'yla öğrencilere,

  • Genel Hukuk Bilgisi elde etme,

  • Hukukun alt gruplarının çeşitliliğini ve sınıflandırılmasını hakkında bilgi sahibi olma,

  • Hukukun Gelişmesine Etki Eden Unsurlar hakkında farkındalık sahibi olma,

  • Hukuk Bürolarındaki çalışma ilişkisini ve önemini öğrenme,

  • Mahkemelerin yapılanması ve işleyişini öğrenme,

  • Mesleki İngilizce öğrenerek orta seviyedeki hukuk metinlerini çözümleyebilme becerilerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

 

 

BAŞVURU KOŞULLARI

   Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Ön Lisans Programı'na başvuru aşağıdaki şekillerde yapılmaktadır.

  • ÖSYM tarafından belirlenen puan türünde yeterli puan alan öğrenciler tercih yaparak başvurabilirler.
  • Herhangi bir ön lisans bölümünde okuyan öğrenciler ve ön lisans bölümü mezunları da ikinci üniversite kapsamında bölüme başvuru yapabilirler.

   Başvuru tarihleri, ücretler ve ders muafiyetleri gibi tüm detaylı bilgilere Başvuru sayfasından ulaşabilirsiniz. 

DERSLER VE DERS MATERYALLERİ

   Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Ön Lisans Programı; hukuki yazışma, yabancı dil, anayasa hukuku, medeni hukuk, büro yönetimi, ceza hukuku, halkla ilişkiler ve medeni hukuk gibi alanlar üzerine zorunlu ve seçmeli derslerden oluşmaktadır. Dersler internet üzerinden yayınlanan etkileşimli materyaller, notlar, video ve sunum formatlarında olup basılı materyal bulunmamaktadır. Örnek ders materyallerini incelemek için aşağıdaki bağlantılardan indirebilir, iki yıllık ders programına Ders Planları linkinden ulaşabilirsiniz.


 

 

SINAVLAR VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME

   Fakültemiz tarafından yapılacak sınavların geneli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Her ders için 20 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 30 dakika süre verilmektedir.

   Sınav merkezleri ve sınav tarihleri gibi tüm detaylı bilgilere Ölçme ve Değerlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.


 

 

MEZUNİYET

  Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Ön lisans Programı boyunca almış olduğu döneme ait zorunlu derslerinden başarılı olup, mezuniyet için belirtilen (transkriptte mevcut) kredi/AKTS miktarını doldurmuş olmak gerekmektedir.

   Programdan mezun olan öğrenciler, lisans diploması alarak “Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Ön Lisans Mezunu” ünvanını kazanırlar.

   Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği ön lisans programı mezunları öğrenim hayatlarına yüksek lisans ve doktora yaparak devam edebilir.

 

 

 

KARİYER OLANAKLARI

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Ön Lisans Programı mezunları;

  • Hukuk bürolarında ve özellikle İngilizce ihtiyacı duyulan yabancı müvekkili olan bürolarda uzun vadeli olarak kalıcı bir şekilde istihdam sağlayabilmektedirler.

   Mezuniyetle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için mezuniyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.